PolskiPolski
2EnglishEnglish
6o68kr1boh
PLN
23$
Koszyk (0)
(+48) 85 688 17 77biuro@ecrystal.pl
Strona główna1 » News - advice2 » Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?
RABAT wiecej za mniej

Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?

Data dodania: 05-02-2018

Jak prawidłowo oświetlić kuchnię?

Kuchnia to serce domu. I nie bez przyczyny jest określana tym mianem, bo to tam często zaczynamy dzień od kawy, przesiadujemy ze znajomymi podczas imprez czy spędzamy sporo czasu na gotowaniu. Właśnie dlatego kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale i dobrze oświetlona. Warto poświęcić trochę czasu zagadnieniu dotyczącemu tego jak oświetlić kuchnię. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie kuchni? Po pierwsze światło nad blatem. To ta kuchenna przestrzeń, która powinna być dobrze doświetlona, niezależnie od pory dnia. Tu przydadzą się oświetlenia typowo blatowe, montowane pod szafkami kuchennymi. Mogą być to zarówno lampy LED jak i świetlówki. Porady w tej sprawie najlepiej udzieli ekspert - architekt lub sprzedawca w renomowanym sklepie z oświetleniem.

Światło nad blatem to istotny element w kuchni, bo, dobrze dobrane, może zmienić cały jej charakter, a przede wszystkim komfort pracy. Oświetlenie nad blatem ułatwi codzienne czynności podczas gotowania takie jak: krojenie, obieranie, ubijanie czy mieszanie.

Prawidłowe oświetlenie kuchni to także światło górne, a więc główne źródło. Może być to pojedynczy żyrandol lub system oświetleniowy na specjalnych linkach. W większych kuchniach lub aneksach kuchennych w salonie sprawdzą się także wielopunktowe źródła światła (np. lampy- pająki). Ważne, by było to takie rozwiązanie, które zapewni stały dostęp światła. Chodzi przede wszystkim o to, by po zapaleniu górnego żyrandola poziom oświetlenia był na tyle duży, abyśmy nie musieli od razu włączać kolejnych lamp czy kinkietów. Porady dotyczące tego jak oświetlić kuchnię można też znaleźć w sklepach z oświetleniem. To właśnie na takich stronach zaleźć można specjalne kategorie produktów dedykowanych właśnie do kuchni, często z adnotacją dotyczącą tego, czy jest to oświetlenie punktowe, nadblatowe czy górne.

Przy planowaniu tego jak oświetlić kuchnię powinniśmy wziąć pod uwagę także temperaturę światła. Zimne, ciepłe, naturalne - to trzy główne rodzaje temperatury żarówek, które znajdziemy w większości sklepów z oświetleniem. Przy dokonywaniu tego wyboru warto także skorzystać z porady specjalisty, który po pierwsze pokaże różnice pomiędzy poszczególnymi typami żarówek, a także pomoże dobrać najodpowiedniejszy typ do pomieszczenia w naszym domu - biorąc po uwagę liczbę okien, nasłonecznienie, położenie ze względu na kierunek geograficzny czy kształt samego pokoju. Wszystkie te elementy są niezbędne do tego, by nasza kuchnia była dobrze oświetlona, funkcjonalna, a także, by codzienne gotowanie przynosiło Nam radość i było komfortowe.
Przejdź do strony głównej